For Accurate Science Talks-6

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Beste Özben Sadıç, tansiyon ve hipertansiyon nedir, ideal tansiyon değerleri nedir, kimler hipertansiyon riski taşıyabilir, hipertansiyondan korunmak için neler yapmalıyız sorularını yanıtlıyor.

Prof. Dr. Beste Özben Sadıç
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı BaşkanıTansiyon Nedir? Nasıl Tanımlanır?

Kalbimizin kasılmasıyla birlikte vücudumuzda dolaşan kanın damar duvarına uyguladığı kuvvete tansiyon denir.

İdeal Tansiyon değerleri nedir?

Amacımız bireylerin kalp ve damar hastalıklarından ve bunlara bağlı ölümden korumak olduğu için yapılan çalışmalar doğrultusunda ideal tansiyon sınırları 12’ye 8 olarak belirlenmiştir.

Kimler hipertansiyon riski taşıyabilir?

Ailesinde hipertansiyon olan bireyler, yaşla birlikte hipertansiyon riski arttığı için 40 yaş üstü bireyler ,fazla kilolu veya obez olan bireyler, yetersiz fiziksel aktivite yapan bireyler, sigara veya tütün kullanan bireyler , tuz tüketimi aşırı olan bireyler ve uyku apnesi sendromu olan bireyler hipertansiyon açısından risk altındadır diyebiliriz.

Hipertansiyondan Korunmak için neler yapılmalıdır?

Hayat tarzı değişiklikleri her şeyin başı; hayat tarzı değişiklikleri dediğimizde de 1, sağlıklı beslenelim ideal vücut ağırlığımızı koruyalım 2 düzenli fiziksel aktivite yapalım 3, tuz tüketimimizi mümkün mertebe azaltalım, sigara ve tütünden uzak duralım stres hayatımızdan çıkarmanın yollarını bulalım.


Sabri Ülker Foundation